Lekcje indywidualne

UCZYĆ SIĘ INDYWIDUALNIE CZY W GRUPIE? Często zadajesz sobie to pytanie, prawda? Pozytywy płynące z nauki języków obcych szytej na miarę. Lekcje indywidualne są lepsze niż grupowe, a korzyści dla Ciebie jest naprawdę sporo, postanowiłem skupić się na czterech z nich. Motywem przewodnim, jak we wszystkich działaniach będzie efektywność i to właśnie przez jej pryzmat oceniamy przydatność nowych umiejętności. Głównymi punktami zaczepnymi będą:

  • Skupienie nauczyciela,
  • Twój czas,
  • Finanse,
  • Przyswajanie wiedzy.

Lekcje indywidualne to lepszy wybór niż grupowe, ponieważ stoi za nimi EFEKTYWNOŚĆ

Ale spokojnie, to nie Ciebie mam na myśli. Twoja efektywność zapewne jest na wysokim poziomie. Ja mam na myśli o lektora lub nauczyciela, oraz o to, że jego efektywność spada wprost proporcjonalnie to liczby uczestników zajęć. Proste działanie matematyczne pozwoli to Tobie zobrazować

60 / 10 = 6,

Tak, tyle średnio minut nauczyciel poświęca Tobie w ciągu godziny na zajęcia w grupie 10 – osobowej.
Przedstawię swoje wymyślone sytuacje z dnia codziennego, o co tak naprawdę chodzi

  • Twojej kosmetyczce zadbanie o Twoje dłonie i paznokcie zajmuje zazwyczaj 2h ale dziś wyjątkowo zrobiła to w 12 minut. Jak się czujesz? Jak wyglądają Twoje dłonie?
  • Zapłaciłeś za 2h koncert, ale piosenkarz zszedł ze sceny po 12 minutach. Co sobie myślisz? Jak zostałaś / zostałeś potraktowany?
  • Zatankowałeś auta do pełna, ale po 100km zabrakło paliwa. Tu mi nic nie przychodzi na myśl, ale na pewno jesteś ***

 

Tak mniej więcej przedstawia się efektywności nauczyciela. Mógłby być bardziej wydajny, ale nie jest bo jego uwaga rozproszona jest na większą ilość uczniów

Dlatego lekcje indywidualne to wprost idealny pomysł, aby zacząć naukę angielskiego od właściwego wyboru. Postaw na skuteczność i bądź Panią / Panem swojego czasu

EFEKTYWNIE spędzony czas, czy to Twój priorytet?

Podejrzewam, że tak. Nie, jestem pewien że takJ To z tego powodu docenisz zajęcia szyte na miarę Twoich potrzeb. Stwórz sobie komfort nauki, stań się centrum zainteresowania lektora i przekaż nad czym chcesz pracować. A zajęcia grupowe postrzegaj jako tańszy, ale o wiele bardziej czasochłonny projekt. Który może i przyniesie Ci jakieś umiarkowane korzyści, ale w znacznie dłuższym czasie. Jasne, że w grupie miło jest czasami obserwować i pobudzać szereg innych zmysłów do nauki, bo może wychwycisz nawet coś intrygującego. Ale w dobie cyfrowej komunikacji i sam / sama jesteś w stanie takie obserwacje zapewnić. Wystarczy włączyć YouTube/ Netflix ( osobiście polecam „Notting Hill”. Efektywnie spędzony czas na nauce języka obcego jest wtedy, kiedy to Ty nadajesz komunikat, lub odbierasz komunikat wymierzony prosto w Ciebie. Ucz się efektywnie z lektorem, a obserwuj i inspiruj się samodzielnie, kiedy masz na to czas

 

Lekcje indywidualne są lepsze niż grupowe, bo to EFEKTYWNIE wydane pieniądze

Czy nie jest tak, że zależy Ci, aby każda Twoja złotówka była naprawdę dobrze wydana? Wydajesz pieniądze na zajęcia grupowe, ponieważ uważasz, że będzie to tańsze. Otóż, wyprowadzę Cię z tego błędnego założenia. Ucząc się w grupie wolniej przyswajasz informacje, Twój progres nie przebiega w tak szybkim tempie jak podczas lekcji indywidualnej. Zamiast skupiać się na treściach, które Cię interesują i uzupełniają Twoje braki językowego, przerabiasz wiele rzeczy, na które nie masz ochoty. Wskutek czego właśnie dłużej zajmuje Ci dobrnięcie do tego poziomu aniżeli podczas lekcji indywidualnej.

Ponadto, w sytuacji kiedy jesteś nieobecny, a Twoja grupa odbywa zajęcia, Ty także ponosisz koszty takiej lekcji. Kolejne zmarnowane pieniądze, o wiedzy nie wspominając. Co więcej, grupa poszła do przodu, Ty jesteś w tyle i może Cię to demotywować. Nie chcąc pokazać swoich braków, chowasz się, nie bierzesz aktywnego udziału w lekcji i po raz kolejny tracisz. Pozostali uczniowie nie będą szczęśliwi, jeśli nauczyciel specjalnie Tobie będą tłumaczyć zaległy materiał. Oni chcą iść do przodu, a Ty jesteś hamulcowym. Nie czuj się tak, zaplanuj swój rozwój, tak jak planujesz wakacje, z wyprzedzeniem, i na swoich warunkach. Ucz się elastycznie kiedy masz na to ochotę. Tak jak z podróżami, jedź tam gdzie chcesz, a nie gdzie mówią Ci gdzie pojechać.

Jak widzisz jest wiele powodów, dla których nauczanie w grupie to przestarzały model, to opcja dla tych, którzy chcą stwarzać pozory nauki, a nie myślą poważnie o podnoszeniu swojego poziomu. To wreszcie szansa, na zmierzenie się ze swoimi „trupami z szafy”, wywalenie ich i zrobienia porządku z wiedzą, systematycznością i wieloma kwestiami, które doświadczony nauczyciel może Ci szybko wyjaśnić.

EFEKTYWNE przyswajanie wiedzy, jest możliwe przez personalizację

Personalizacja, czyli dostosowanie. Czy nie jest fajnie i dostojnie chodzić w ubraniach uszytych specjalnie dla Ciebie? Lekcje grupowe to przeszłość, w sytuacji kiedy nauczanie indywidualne przeżywa tak ogromny renesans i staje się tak dostępne jak nigdy dotąd. Chodź w ubraniach, które na Ciebie pasują. Jeśli kupujesz produkty, to takie na które masz ochotę, sam dokonujesz wyboru. Tak samo jest z nauką – ucz się tego co jest Tobie aktualnie potrzebne, bądź autorem swojego scenariusza zajęć

Zajęcia w dużych grupach to upadły relikt PRL’u, to przeszłość. W tamtych czasach chodziło o kolektyw, o pewną powtarzalność i schematy, które powielano bez namysłu i zastanowienia. Ludzie wbijali wzrok w lektora mówiącego po angielsku i myśleli że stają się częścią globalnego świata. Tymczasem wówczas ten świat odjeżdżał z dużą prędkością, a w dobie ostatnich lat, niestety już nam odlatuje. (nie tylko jeśli chodzi o edukację). Kraje wysoko rozwinięte już dawno postawiły na jednostkę i chęć poszukiwania indywidualnych ścieżek rozwoju, gdzie to właśnie jednostka jest w centrum kształcenia. Tymczasem polski sposób myślenia i edukacji dalej zaklina rzeczywistość i próbuje dać płaczącemu dziecku cukierka ,podczas gdy jemu potrzebny jest uśmiech i dobre słowo.

Językowe lekcje indywidualne są lepsze niż grupowe, ponieważ materiał, słówka czy gramatykę można dostosować właśnie do Ciebie. To sprawia, że stajesz się częścią lekcji, a nie numerkiem w dzienniku, że jesteś jednostką myślącą i zadającą pytania jeśli coś nie gra, a nie biernie kiwasz głową, udając że rozumiesz.

Wiem, że z tego co mówię płynie wiele odważnych słów. Ale taki zimny prysznic, to jak morsowanie, na początku jest niewygodnie, ale dla organizmu holistycznie przynosi wiele korzyści. Jestem przekonany, że powyższe cztery powody, zapoczątkują nową jakości w postrzeganiu czym tak naprawdę jest nauka języka, jak do niej podchodzić i co świadczy o jej skuteczności.